Borůvkový dort

Borůvkový dort
Po předchozím nevídaném úspěchu ovocného dortu k narozeninám pro mou maminku jsem slíbila, že i narozeniny našeho nejmladšího Jordanka zpestřím dortem z vlastní kuchyně. Váhala jsem mezi malinovým a borůvkovým.
Když jsem si ale představila dort ve fialových barvách ozdobený čerstvými borůvkami, bylo rozhodnuto. Navíc jsem se těšila na další vypečenou zkušenost, která se může vždycky hodit. Pravda je taková, že mé představy byly trochu jiné, než jaká byla skutečnost. A také s přípravou to byl trochu boj … korpus dělám stále stejný, osvědčený, ale krém z mascarpone a šlehačky, který byl bez jakéhokoliv ztužovače, začal během několika hodin pracovat a změnil barvu dortu. Zkušenější jsem …. příště už totiž budu vědět, jak si počínat. Možná není úplně dokonalý, ale každopádně byl chuťově tak dobrý, že by byla škoda nedat ho na blog. Tím spíš, že sezona borůvek je v plném proudu.

Ingredience (forma s odnímatelným dnem o průměru 20 cm)

Na piškot

6 vajec pokojové teploty – žloutky a bílky zvlášť
200 g cukru krupice
150 g hrubé mouky
máslo na vymazání formy
trocha mouky na vysypání formy

Na krém

5 balení mascarpone (jedno balení = 250 g)
4 lžíce cukru moučka
pár kapek vanilkového extraktu (použila jsem M&S)
200 g smetany ke šlehání 31%
+ lesní borůvky, které budou uvnitř dortu
+ čerstvé kanadské borůvky na ozdobení dortu
+ jedlé květy (nemusí být)

Na šťávu z borůvek 

150 g lesních borůvek
1 lžička cukru krupice

Postup

Formu vymažu máslem a vysypu moukou, troubu předehřeji na 170 °C. V jedné míse vyšlehám žloutky s cukrem a zrníčky z vanilkového lusku, přimíchám mouku. Bílky vyšlehám do pevného sněhu a opatrně vmíchám do směsi mouky a žloutků s cukrem. Těsto naliji do připravené formy a peču přibližně 30 minut. Po vytažení z trouby nechám korpus úplně vystydnout.
Během doby pečení umyji a očistím borůvky a připravím z nich šťávu, kterou použiji do krému.
Borůvky dám do hrnce společně s cukrem a za stálého míchání vařím asi 5 minut. Poté borůvky rozmixuji a ještě chviličku redukuji. Nakonec je propasíruji přes sítko a šťávu nechám vystydnout.
Na krém si připravím dvě větší mísy. Do jedné dám mascarpone a vyšlehám ho s cukrem a pár kapkami vanilkového extraktu. Ve druhé míse vyšlehám smetanu do tuha a opatrně ji vmíchám do vyšlehaného mascarpone. Takto vytvořený krém rozdělím rovnoměrně do dvou misek. Do jedné mísy vmíchám ke krému borůvkovou šťávu a ručně rozmíchám. Krémy pak naplním jednorázové cukrářské zdobící sáčky.
Korpus vodorovně rozkrojím na 3 přibližně stejné části. Spodní část korpusu dám na pevný podklad (na talíř, na podnos nebo na spodní část odnímatelné formy). Na korpus nanesu tenkou vrstvu bílého krému, na který sem tam pokladu lesní borůvky a mírně je do krému zatlačím, na ně pak nanesu další vrstvu krému. Položím druhou část korpusu a postupuji stejně … krém, borůvky, krém a třetí korpus. Jakmile mám dort takto připravený, potřu ještě jeho vrchní část zbytkem bílého krému.
Nakonec na celý dort nanesu borůvkový krém, zahladím, dozdobím kanadskými borůvkami a jedlými květy. Dort nechám několik hodin (nebo přes noc) v lednici odpočinout.
TIP: Jak jsem už psala v úvodu a jak můžete vidět na fotkách, dort není dokonale fialový (jako byl hned po natření). Fotili jsme ho totiž až druhý den, když se odležel. Na plochách, které jsem potřela vrstvou bílého krému a na něj vrstvou krému fialového, bílý krém začal prosakovat přes fialový a nechtěný žíhaný dort byl na světě.
Takže pokud nebudete chtít dort žíhaný, použijte na vnější plochy pouze krém fialový. Pokud si budete přát dort žíhaný jako mám já, stačí jej natřít po celém obvodu bílým krémem a na něj dát vrstvu fialového. Tím pádem si nechejte více základního bílého krému a šťávu smíchejte s menším množstvím krému tak, aby vám vystačil na natření celého obvodu dortu.
Borůvkový sirup
Borůvkový dort
Borůvkový dort
Borůvkový dort
Borůvkový dort
Borůvkový dort
Předchozí příspěvek Další příspěvek

Mohlo by se Vám líbit

1 komentář
  • Odpověď Bára S. 19.8.2017 at 16:20

    Zase krása!

  • Zanechte odpověď