Dort pro maminku

Dort pro maminku

Letos jsem se pečení dortů docela vyhýbala … V některém ze starších příspěvků jsem psala, že si v jejich přípravě moc nevěřím a většinou, když se moc snažím a je dort pro někoho z rodiny, jsem z toho dost ve stresu. Ale mamince, která má narozeniny v červnu, jsem slíbila, že upeču dort, jaký si bude přát. Což byl docela odvážný slib … Maminka nakonec měla pouze dvě podmínky, aby v něm i na něm bylo čerstvé ovoce a aby dort nebyl moc přeslazený. Upekla jsem tedy osvědčený korpus a krém připravila z mascarpone a šlehačky. Dělat dorty v červnu, kdy máme plnou zahradu ovoce, vlastně není až tak špatné.
Dort jsem dozdobila dokonalými kytičkami z foamiranu, které mi speciálně pro tuto příležitost vyrobila má šikovná kamarádka Alenka.


Ingredience (forma s odnímatelným dnem o průměru 20 cm)

Na piškot

6 vajec pokojové teploty – žloutky a bílky zvlášť
200 g cukru krupice
150 g hrubé mouky
1/2 vanilkového lusku
máslo na vymazání formy
trocha mouky na vysypání formy

Na krém

1250 g mascarpone (5 balení po 250 g)
4 plné lžíce cukru moučka
1 smetana ke šlehání 33% (210 g)
50 g povoleného másla
2 lžíce Creme Olé – vanilka
350 g jahod – nakrájených na plátky

strouhaný kokos na posypání dortu
ovoce na dozdobení dortu – dle chuti

Postup

Formu vymažu máslem a vysypu moukou, troubu předehřeji na 170 °C. V jedné míse vyšlehám žloutky s cukrem a zrníčky z vanilkového lusku, přimíchám mouku. Bílky vyšlehám do pevného sněhu a opatrně vmíchám do směsi mouky a žloutků s cukrem. Těsto naliji do připravené formy a peču přibližně 30 minut. Po vytažení z trouby nechám korpus úplně vystydnout. V době, kdy se peče korpus, umyji a očistím ovoce + nakrájím jahody na plátky.
Na krém si připravím dvě větší mísy. Do jedné dám mascarpone a vyšlehám ho s cukrem. Ve druhé vyšlehám šlehačku do tuha a opatrně ji vmíchám do vyšlehaného mascarpone. Takto vytvořený krém rozdělím do dvou misek – nejdříve na poloviny – a potom z jedné misky odeberu dvě lžíce a přidám je do druhé misky. Krém, kterého je více, budu používat na potírání celého dortu, krém ve druhé misce použiji na slepení jednotlivých částí korpusu. Do misky, ve které mám větší množství krému na potření celého dortu, zašlehám povolené máslo. Do druhé misky, s krémem, který bude uvnitř dortu, zašlehám Creme Ole, trochu ho zahustí. Korpus vodorovně rozkrojím na tři přibližně stejné části. Spodní část korpusu si dám na pevný podklad (na talíř, na podnos nebo na spodní část odnímatelné formy). Korpus namažu tenkou vrstvou krému (ve kterém je Creme Olé) a na krém pokladu plátky jahod, na ty pak zase namažu tenkou vrstvu krému, na kterou položím druhou část korpusu. A postupuji stejně… krém, jahody, krém, třetí část korpusu. Jakmile mám dort takto připravený, celý ho pomažu krémem, do kterého jsem zašlehávala máslo. Na závěr pak dort zasypu kokosem, dozdobím ovocem a dám na několik hodin (nebo přes noc) odpočinout do lednice.

 

Dort pro maminku

Dort pro maminku

Dort pro maminku

Dort pro maminku

Dort pro maminku

 

 

Předchozí příspěvek

Mohlo by se Vám líbit

2 Komentáře
  • Odpověď Irena 8.7.2017 at 17:48

    Nádhera,dorty sice nepeču ale asi se někdy zase pokusím…

    • Odpověď pěkně vypečený blog 11.7.2017 at 15:02

      Moc děkuju, jsem ráda, že se líbí. :-) Určitě někdy nějaký vyzkoušejte, ať se daří, Lucie.

    Zanechte odpověď