Recept na domácí vanilkový pudink jsem už použila na blogu dvakrát. Tentokrát jsem jej připravila do tartaletek, do kterých se báječně hodí. Když jsem byla malá, dělávala mi maminka pudink často. Později jsem na něj tak nějak zapomněla a doma ho vůbec nevařila. Paradoxem je, že teď bych si ho dala klidně každý den. 😀 Mám pro něj velkou slabost, úplně nejvíc, když je vychlazený a jsou v něm domácí piškoty. 😀 Jak vám tady o něm ve 23:18 hodin píšu, mám na něj už zase chuť. 😀 Je asi dobře, že po páteční návštěvě nezbyl ani pudink a ani jedna tartaletka, protože ač nejsem vyznavačem nočního pojídání, tentokrát bych možná udělala výjimku.
A abych nezapomněla, jsem ráda, že i Richard tartaletky ocenil a hlavně vyzdvihl chuť domácího pudinku. 😀 Určitě si ho musíte udělat, protože je skutečně úžasný… ať už jako náplň do tartaletek, věnečků nebo jen tak na lžičku.
Ingredience (na 4 tartaletky o průměru 12 cm)
Na korpus
240 g ovesných sušenek (použila jsem Ovesné sušenky s máslem – Rej)
110 g rozpuštěného másla
Na pudink
750 ml plnotučného mléka
50 g kukuřičného škrobu
3 lžíce domácího vanilkového cukru
1 žloutek
1 ks vanilkového lusku
Ovoce, mátu nebo mandlové lupínky na dozdobení dle chuti.
Postup
Předehřeji horkovzdušnou troubu na 170 °C. Sušenky nalámu a důkladně rozmixuji. Přiliji k nim máslo a ručně vypracuji „těsto“. Připraveným těstem, jehož konzistence připomíná hodně mokrý písek, vyplním formičky na tartaletky s odnímatelným dnem. Vytvořím asi 1,5 cm okraje a těsto důkladně stlačím. Takto připravené formičky peču 8 minut. Po vytažení z trouby nechám korpusky vystydnout.
Poté si uvařím pudink. Nejdříve dám vařit 550 ml mléka, do kterého přidám vyškrábaná zrníčka z vanilkového lusku. Do 200 ml mléka, které jsem si nechala bokem, vmíchám kukuřičný škrob, žloutek a cukr. Vše metličkou vyšlehám a přiliji do hrnce těsně předtím, než začne mléko s vanilkou vařit. Za stálého míchání vařím 3 minuty. Během této doby pudink pěkně zhoustne. Ještě horký pudink pak nalévám do předpečených korpusků (z celé dávky mi zůstala jen trocha pudinku v malé mističce, jinak jsem vše spotřebovala do tartaletek). Nechám vychladnout na pokojovou teplotu a pak dám tartaletky minimálně na 3 hodiny vychladit do lednice. Před podáváním zdobím ovocem, mátou a mandličkami dle chuti.
16 Komentáře
Už se těším až je prvně vyzkouším. Pudink miluju ve všech formách a domácí je stopro lepčejší než kupovaný. Tak hledám pero a papír a jdu si zapisovat, cože to mám zítra v tom obchodě kupovat 😀
Milá Jani, určitě vyzkoušejte a pak dejte vědět, jaký byl. Pevně věřím, že si ho okamžitě zamilujete. Mějte se hezky, Lucie.
Z posledni fotky s prazdnym talirem je videt, ze Richardovi urcite chutnalo:-)) Ja jsem se vyucila za cukrarku v Kromerizi, kde jsme meli vlastni dilny a pekli na svatby, oslavy atd. a puding jsme si varili vzdycky at uz do venecku z odp.testa nebo jako zaklad do masloveho kremu. Tartaletky urcite vyzkousim a Tvoje fotky k receptu jsou nadherny. Lenka
Leni, já myslím, že ano, že vypadá spokojeně. 😀 Skvělé, že jsi vyučená cukrářka. Určitě umíš všechny ty kalsické zákusky, na které stále sbírám odvahu. Chtěla bych vyzkoušet Indiánka a Laskonky. 😀 Děkuji za pochvalu, jsem ráda, že se fotky líbí. Přeji příjemné dny, Lucie.
Indianky jsem milovala! Byli casy kdy jsem snedla i nekolik kousku na posezeni. Na vyrobu nejsou vubec slozity jen je potreba pohlidat svareni cukru na spravnou teplotu a u laskonek je to podobny. Drzim palce urcite to zvladnes. Kdyztak muzu poslat original recepty ze skoly – myslim, ze bych je jeste nekde nasla:-)
Já domácí vanilkový pudink přímo zbožňuju! Dávám víc žloutků (3-5) a smetanu na šlehání místo části mléka, přijde mi, že má ještě lepší chuť. Zrovna teď se chystám na pudink do skleničky i krém do koláče, mám totiž asi 12 žloutků z velkého makronkového pečení – ještě zbyde i na vanilkovou zmrzlinu
Milá Kačí, tak to budete mít doma přímo hody. 😀 Když dělávám pudink z litru mléka, tak dávám 2 žloutky, více ne … ale vyzkouším (i s tou smetanou). 😀 Děkuji za tip, Lucie.
Krásné fotky a opravdu mě zaujal domácí puding Trochu mě ale děsí složení těch ovesných sušenek…nešlo by to nějak jen z rozmixovaných ovesných vloček a másla?
„ovesná cereální směs 60% (ovesné vločky jemně mleté 50%, pšeničná mouka, ovesné vločky, pšeničný škrob, pšeničné otruby, sušené odstředěné mléko 5%, kypřicí látka: hydrogenuhličitan sodný), třtinový cukr, směs rostlinných a živočišných tuků 11% (slunečnicový, palmový, kokosový v různém poměru, máslo 10%, sušené podmáslí, emulgátory: lecitin, mono- a diglyceridy mastných kyselin, regulátor kyselosti: kyselina citronová, přírodní aroma), vejce, rezistentní škrob, sušená syrovátka, aroma, jedlá sůl.“
Milá Veru, jsem ráda, že Vás fotky zaujaly a pudink také. Co se týče sušenek, tak tip ťop nejsou, ale záleží pouze na Vás, jaký druh nebo značku zvolíte. Z rozmixovaných ovesných vloček by to teoreticky mohlo jít taky … Přidala bych máslo a také trochu medu, aby byl korpus chutnější a držel pohromadě.:-) Přeji příjemné dny, Lucie.
Tartaletky vypadají parádně. Je mi sympatické hlavně těsto. Ovesné sušenky Rej máme doma pravidelně a Váš pudink je u nás již zaběhlý. Takže se do pečení určitě brzy pustím. Děkuji za další inspiraci.
Milá Pono, děkuji, jsem ráda, že se Vám líbí. A že děláte domácí pudink, je taky moc fajn. Přeji příjemné a povedené pečení. Krásné dny, Lucie.
Dobrý den,
je nutné na tartaletky kupovat formičky s voným dnem? Nebo to zvládnu i s klasickými košíčky s pevným dnem.
Moc děkuji za odpověď a moc Vám fandím. Úžasně vypydající dort udělám pro manžela, má rád kyselé zákusky.
Jsem ráda, že jsem Váš bog našla fandů do pečení není nikdy dost
Milá Peti, není to nutné, ale pak je nevyklepnete ven, protože těsto je křehké a rozpadlo by se. Ale je jasné, že pokud je nevlastníte, tak můžete tartaletky podávat v klasických formičkách. To není nic proti ničemu. Děkuji za milá slova, jsem ráda, že se Vám u mě na blogu líbí. Přeji příjemné dny, Lucie.
Milá Lucie,
myslíte, že když nemám horkovzdušnou troubu, tak bych měla péct na jinou teplotu? Většinou tam rozdíl bývá, ale zas tak zkušená, abych to sama odhadla opravdu nejsem 😀
Děkuji, Klára
Milá Klárko, pokud pečete bez horkého vzduchu, tak doporučuji zvýšit teplotu o 20 °C. Ať se daří. Hezké dny, Lucie.
Vypadají nádherně! Dělala jsem podle tohoto receptu ten vanilkový pudink a byl úžasný. Teď bych ho ale potřebovala udělat v bezlaktózové variantě (sestřenice je alergická na mléko), poradíte mi prosím, jaké mléko nejlépe použit, aby pudink nezměnil chuť? Napadlo mě leda, použít kokosové mléko a asi nedávat vanilku a udělat tak kokosový pudink, ale nejsem si jistá výsledkem, moc děkuji!