Šátečky s tvarohem

Šátečky s tvarohem
K bulharským Kori listům se dostávám málokdy. Většinou jen když nám je přiveze rodina z Prahy, a tak za ně bývám velmi vděčná. Nejčastěji z nich připravuji Banici s balkánským sýrem nebo se špenátem.
Můj muzikant mi často vyprávěl o šátečcích, kdy je tvarohová směs jednoduše zabalená do listu, který je uvnitř i na povrchu potřený máslem. Znělo to lákavě a podle popisu nijak složitě. Šátečky byly po upečení celé křupavé, ale na druhý den natáhly vlhkost z tvarohu a změkly. Nevíme, která varianta byla lepší, nedokázali jsme se rozhodnout. :-)
Každopádně jsem se zařekla (a dala si to závazkem), že už konečně začnu připravovat listy domácí a budeme si tak moci péct Banici, Tikvenik, Baklavu a tyhle šátečky, kdy budeme chtít.

Ingredience

1 balení Kori těsta – těsto má 500 g (celozrnné hrubší listy – chlazené)
500 g tvarohu (jemný v kostce)
3 žloutky
4 lžíce domácího vanilkového cukru
220 g rozpuštěného másla – na potření
cukr moučka na zaprášení

Postup

Připravím si dva plechy, které vyložím pečicím papírem. Horkovzdušnou troubu předehřeji na 170 °C. Tvaroh promíchám se žloutky a vanilkovým cukrem. Rozpustím si máslo. 1. list těsta potřu a rozřežu na proužky, pokladu tvarohem a zavinu (viz foto). Takto pokračuji s dalšími listy. Před pečením je ještě potírám zbylým máslem. Peču 18-20 minut nebo dokud nezezlátnou.
Z celého balení těsta jsem použila přibližně 4 a 1/2 listu. Měla jsem 14 šátečků. Pokud použijete listů více, použijte také více tvarohové náplně i másla.

Šátečky s tvarohem
Šátečky s tvarohem
Šátečky s tvarohem
Šátečky s tvarohem (příprava)
Předchozí příspěvek Další příspěvek

Mohlo by se Vám líbit

6 Komentáře
 • Odpověď Nela Otáhalová 2.5.2017 at 17:55

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, kde seženu Kori těsto. :) předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký večer;)

  • Odpověď pěkně vypečený blog 3.5.2017 at 6:19

   Ahoj Nelo, dá se sehnat ve speciálce s bulharským zbožím. Použít jde také Filo těsto (řecké), je dostupnější. A ještě jsem dostala tip, kde se dá Kori také sehnat … http://milex.cz/kori-listove-testo.html
   Hezké dny, Lucie.

 • Odpověď Peťa 6.5.2017 at 12:26

  Hezký den Lucie,
  tak jsem se nakonec vrhla na tyto šátečky :) Jsou moc dobré. Mamka je označila za mor, což znamená, že nám moc dlouho nevydrží :) :) :) Původně jsem je chtěla udělat z množství jak píšete, ale nějak se to zvrtlo :) Vzhledem k tomu, že jsem měla málo tvarohu, tak jsem do některých dala makovou náplň a do zbytku marmeládu :) Nejlepší jsou s tvarohem, ale jak mamka do sebe cpe ty s marmeládou, tak asi ani ty nebudou špatné :)
  Přeji pěkný prodloužený víkend a těším se na další pečení :)
  Peťa

  • Odpověď pěkně vypečený blog 7.5.2017 at 20:13

   Moc Vás zdravím, Peti :-) Jsem ráda, že jste je vyzkoušela (ty s marmeládou zkusím taky, třeba s meruňkovou :-)). Přeji i další vydařené pečení. Mějte se moc hezky, Lucie.

 • Odpověď Jana Šenkyříková 10.5.2017 at 6:28

  Zravím Luci a moc chválím Váš blog <3 . Ježíšek mi přinesl i Pěkně vypečenou kuchařku, přečetla jsem ji ještě u stromečku 😀 V pondělí jsem si přivezla "Vlečeno testo za pitu i savijače" ze Slovinska a z Chorvatska (není to sice bulharský originál, ale v podstatě to stejné, kupuju pravidelně a takový jablečný štrúdl ze dvou plátků těsta promazaného máslem je mana nebeská :D, jen tentokrát neměli celozrnné, ale nevadí, příště), takže dnes večer budou tyto šátečky. Moc se mi líbí a určitě budou ještě víc chutnat :)

  • Odpověď pěkně vypečený blog 10.5.2017 at 7:03

   Milá Jani, děkuji za hezká slova. To je paráda, určitě je vyzkoušejte. Jsou raz dva a výborně chutnají. Přeji, ať se podaří a máte z nich radost. Pohodvé pečení a krásné dny, Lucie.

  Zanechte odpověď