Sezamové sušenky

Sezamové sušenky
Říkala jsem si, že už by bylo vhodné tu koláčovou a dortovou šňůru přestřihnout (i když ne na dlouho) a upéct něco, čím se občas odměním. Když už tyhle sušenky upeču, jsem schopná je chodit zobat tak dlouho, dokud nejsou všechny pryč. Díky tomu, že obsahují má oblíbená sezamová semínka, jsem si na nich vypěstovala docela slušnou závislost. Napadlo mě, že bych je mohla péct i jako vánoční cukroví, ale to jsem okamžitě zavrhla, nemělo by to smysl, na stole by se dlouho neohřály. Věřím, že si je zamilujete stejně jako já, nejen pro jejich příjemnou vůni a chuť, ale i proto, že postup přípravy není nijak náročný.

Ingredience (na 1 a 1/2 plechu)

80 g másla
120 g sezamových semínek
50 g třtinového cukru
80 g špaldové mouky
1 žloutek
1 plná lžička prášku do pečiva bez fosfátů
pár kapek vanilkového extraktu
mouka na podsypání

Postup

Do mísy dám všechny ingredience a vypracuji těsto. To zabalím do potravinářské fólie a nechám v lednici 30 minut odpočinout. Mezitím předehřeji horkovzdušnou troubu na 170 °C a připravím si dva plechy, které vyložím pečicím papírem.
Jakmile je těsto odpočaté, ještě jednou ho ručně propracuji a na ploše, kterou jsem lehce posypala moukou, ho vyválím a vykrajuji z něj libovolné tvary. Peču je přibližně 10 minut.
Sezamové sušenky
Sezamové sušenky
Sezamové sušenky
Předchozí příspěvek Další příspěvek

Mohlo by se Vám líbit

10 Komentáře
 • Odpověď Veronika Br. 24.9.2017 at 14:06

  Krásný dobrý den, na Váš blog jsem narazila zcela náhodou a hnedle přímo na tento recept.
  Pekla jsem včera, já hlupák jen z jedné dávky, dnes se chystám opět.
  A jelikož si recepty vždy krapet upravím dle svého- dala jsem méně cukru a jelikož mě babička vždy učila citron a rum do těsta, tak i toto jsem přidala. Výsledek famózní. Děkuji a stávám se čtenářkou
  Přeji krásný pohodový podzimní čas
  Veronika

  • Odpověď pěkně vypečený blog 1.10.2017 at 10:52

   Milá Veroniko, moc děkuji za zpětnou vazbu … :-) Jsem ráda, že jste spokojená. Přeji i další vydařené pečení. Hezké dny, Lucie.

 • Odpověď Zuzana Antošovś 6.11.2017 at 13:41

  To je taková dobrota! Mockrát děkuji za tak výborný recept, Lucie! Téměř polovinu sušenek jsem snědla hned po vyndání z trouby. Zbytek už ale opravdu nechám dětem a návštěvě… Asi nutně potřebuji doplnit zásoby vápníku, jelikož čekám třetí miminko :).
  Sušenky určitě zařadím mezi Vánoční cukroví. Jen ještě přidám pomerančovou kůru a možná kapičku pomerančového likéru pro tu vůni. Trocha javorového sirupu by taky nemusela být se sezamem špatná. Příště budu trochu experimentovat, ale už i základní recept je skvělý. Ještě jednou děkuji.

  • Odpověď pěkně vypečený blog 9.11.2017 at 13:08

   Milá Zuzi, to je skvělé, že jste s receptem spokojená. Sezamovky jsou má srdcovka … když je upeču, jsem jako kobylka. 😀 Takže naprosto rozumím! Sušenky si můžete vyladit dle libosti, určitě budou skvělé. Přeji ať se pečení stále daří a máte hezké dny, Lucie.

 • Odpověď Nika 8.12.2017 at 11:26

  Dobrý den! Sušenky jsem ochutnala u kamarádky a moc mi chutnaly, takže jsem se rozhodla, že se do nich pustím také. A protože nejsem troškař, dělala jsem rovnou ze dvou dávek. Použila jsem vše dle zadání, dokonce i špaldovou mouku a… těsto se mi hrozně drobí. Už při zpracování to byl trochu problém, nicméně vykrájet jsem to ještě zvládla. Ale následný transport z plechu do krabičky pro uchování… to byl oříšek. Třetina se mi rozdrobila v rukou… No nic… asi bude cheesecake, ale… nevíte, v čem by mohla být technologická chyba? Děkuji. Nika

  • Odpověď pěkně vypečený blog 8.12.2017 at 21:19

   Milá Niko, mrzí mě, že těsto tak moc zlobilo. Zkuste příště přidat o kousek víc másla. Napadá mě ještě … péct je na méně stupňů, aby se nepřepekly a nechat je dojít na plechu. Pokud na ně nezanevřete a ještě je zkusíte, tak budu držet palce. Kdyby cokoliv, tak napište. Přeji pohodové adventní dny, Lucie.

 • Odpověď Hana Knotová 28.4.2018 at 8:54

  Dobrý den,
  na Váš blog jsem narazila zcela náhodně a recept mě zaujal na první pohled…určitě se na tom podílí i perfektní aranžmá na fotografiích.
  Připojuji se tímto k předchozím oslavným zprávám. Sušenky jsou opravdu vynikající, jediná chyba je skutečně v tom, že jich je málo…záhadně se ztrácejí mezi plechem a krabicí na uložení :-).
  Přeji Vám spoustu energie do dalšího tvoření a života.
  Hana Knotová

  • Odpověď pěkně vypečený blog 2.5.2018 at 12:08

   Milá Hani, jsem ráda, že jste s receptem spokojená. Sušenky jsou u nás také velmi žádané a mizí během chviličky. Moc Vám děkuji za milá slova. Přeji pohodové pečení a krásné jarní dny, Lucie.

 • Odpověď Jana 22.5.2018 at 21:31

  Dobrý den, sezamová semínka jsou vyloupaná mebo neloupaná? Dekuji.

  • Odpověď pěkně vypečený blog 23.5.2018 at 11:47

   Milá Jani, konkrétně u těchto nafocených sušenek, jsem použila sezam loupaný. Pekla jsem je už mnohokrát a vždy do nich dám sezam takový, který zrovna doma mám, takže i ten neloupaný. :) Hezké dny, Lucie.

  Zanechte odpověď