Tento mazanec pekla má prababička, já jsem si recept jen malinko poupravila. A podobně jako to máme na Vánoce s vánočkou, i na velikonoční pondělí dodržujeme tradici, že snídáme mazanec s horkým kakaem.
Kromě tradičního mazance jsem upekla také beránka, jehož recept už na blogu najdete. Před pár dny jsem se totiž radila s naším starším synem Boriskem, co budeme letos péct na Velikonoce. Jeho odpověď jsem už předem tak trochu tušila, prohlásil totiž stejně jako loni: Upečeme beránka a úplně celého ho polijeme čokoládou, já mu udělám očička a ty mu zavážeš mašličku. Neměla jsem srdce říct mu ne …
Ingredience (na dva menší mazance)
300 g hladké mouky
250 g špaldové mouky (použila jsem typ 630)
130 g cukru krupice
1 polévková lžíce domácího vanilkového cukru (nebo 1 sáček kupovaného)
120 g rozpuštěného másla
1 polévková lžíce oleje (použila jsem řepkový)
4 žloutky – pokojové teploty
1/2 lžičky soli
250 ml vlažného mléka
citronová kůra z jednoho bio citronu
pár kapek citronu
pár kapek vanilkového extraktu
žloutek+trochu mléka na potření
hrst rozinek
plátky mandliček
mouka a cukr na moučka na poprášení
Kvásek
35 g čerstvého droždí
3 lžíce vlažného mléka
1 lžička cukru krupice
Postup
Nejprve si připravím kvásek: Do misky rozdrolím droždí, přidám mléko, cukr a vše společně vidličkou rozmíchám. Přikryji utěrkou a nechám na teplém místě vzejít kvásek. Trvá to přibližně 10-15 minut.
Do velké mísy od robota proseji oba druhy mouky, přidám sůl, oba druhy cukru, citronovou kůru a vše lehce promíchám. Do mouky pak udělám důlek, do kterého naliji vlažné mléko, rozpuštěné máslo (ne horké), olej, pár kapek citronu, pár kapek vanilkového extraktu, žloutky a nakonec přidám kvásek. Těsto pak za pomoci robota nechám hnětat asi 20 minut. Pokud se během hnětení lepí, přisypu trochu mouky.
Jakmile je těsto uhněteno, přikryji ho čistou utěrkou a na teplém místě ho nechám minimálně 1,5 hodiny kynout (nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem).
Mezitím si připravím dva plechy, které vyložím pečícím papírem. Krátce spařím rozinky a přichystám si žloutek, který smíchám s trochou mléka. Horkovzdušnou troubu předehřeji na 170 °C.
Jakmile těsto nakyne, rozdělím ho (na moukou posypané ploše) na dvě stejné části. Do každé části zapracuji rozinky a vytvořím dva bochánky, které ještě nechám na plechu 10 minut odpočívat. Poté je potřu žloutkem smíchaným s mlékem a posypu plátky mandliček. Mazance peču 45-50 minut, ale 15 minut před koncem pečení je musím přikrýt alobalem, protože by se mi v mé troubě spálily. Zda jsou mazance upečeny testuji klasicky špejlí. Po vytažení z trouby je nechám vystydnout a poté je lehce zapráším cukrem.
Květina je pouze dekorace!
6 Komentáře
Vyzerá to naozaj skvele, takéto (po našom) koláče mám veľmi rada. Určite to vyskúšam aj ja
Pozrite si aj náš najnovší článok na chutnú Mrkvovú tortu – http://twoveronicaslives.blogspot.sk/2016/03/mrkvova-torta.html
Milá Veroniko, děkuji, vážně mě těší, že se Vám mazanec líbí. Na mrkvový dort už se nějakou dobu chystám, děkuji za odkaz, ráda se nechám inspirovat. Lucie
Dobry vecer, Vas blog se mi stal inspiraci na pečení ?, a uz několik receptu pecu porad dokola,jelikoz maji úspěch:). Velikonoce se blíží a chtela jsem se zeptat na recept k bochanku,zda jde nahradit spaldova mouka klasickou hladkou a tudiz dat 550 jen hladké?:)
Dekuji a hezky vecer
Milá Simčo, já děkuji. Těší mě, že se Vám u mě na blogu líbí. Špaldovou můžete určitě nahradit, bude úžasný. Příští týden budu dávat na blog ještě jeden parádní „velikonoční recept“, který se Vám možná taky zalíbí. Přeji vydařené pečení a pohodové dny, Lucie.
Dobrý den, miluji vaše recepty. Chci se zeptat, nemáte nějaký tip jak uchovávat kynuté věci, aby byly i druhý den výborné? Děkuji za odp. Nikola
Milá Niko, kynuté uchovávám v uzavřené dóze nebo krabici. Ale z vlastní zkušenosti vím, že není kynuté, jako kynuté … některé buchty je nejlepší sníst ještě ten den. Naopak třeba kynuté koláče jsou výborné i 3. den po upečení. Takže konkrétní tip nemám. Vždy se řídím daným druhem pečiva, koláčů nebo buchet. Přeji pohodové Velikonoce, Lucie.