Jarní zeleninový koláč

Jarní zeleninový koláč

Na příchod jara se těším …. Obdivuhodně nám rozkvete magnolie, mladé stromečky rozvinou své květy, které tak trochu signalizují, jaká by letos mohla být úroda a na co se můžeme těšit. A pokud už je venku i pažitka a libeček se na zahradě hustě rozrůstá, pak to pravé jaro už opravdu přišlo. Těším se na něj taky kvůli delším dnům a dennímu světlu, díky kterému se bude zase lépe fotit. Dnešní počasí bohužel jarně nepůsobí, a tak jsem ráda, že jsem tento koláč (či chlebovou placku, sama vlastně nevím, jak to nazvat :-D) upekla už před pár dny a stihla ho jako první recept v tomto roce nafotit venku. Sice foukal silný vítr, který si se salátem a zeleninou na koláči trochu pohrával, ale i tak bylo nafocení koláče venku dobrým nápadem.
Ingredience jsem zvolila čistě dle své chuti, ale fantazii se meze nekladou, takže je jen na vás, jak právě ta vaše verze bude vypadat a čím překvapíte své blízké.

 

Ingredience

125 g žitné chlebové mouky
125 g pšeničné chlebové mouky
1 lžička sušeného droždí
1 lžička mořské soli
1 lžíce olivového oleje + 1 lžíce olivového oleje na potření
125 ml vlažné vody
50 ml vlažného mléka
mouka na podsypání

Na potření chlebového základu – po upečení

1 lžička pesta z medvědího česneku (lze použít jiné bylinkové pesto dle chuti)
1 lžíce olivového oleje

Ostatní ingredience

8 ks zeleného chřestu
2 ředkvičky
2 plné hrsti rukoly
2 plné hrsti polníčku
pár lístků salátu – dle chuti
1 větší rajče
jarní cibulka
pažitka
3 ks vejce
4 plátky schwarzwaldské šunky
šťáva z citronu
olivový olej
himalájská sůl
čerstvě mletý pepř

Postup

Do velké mísy od robota proseji oba druhy mouky, přidám sůl a sušené droždí a vařečkou lehce promíchám. Přiliji mléko, vodu a olivový olej. Pomocí robota nechám vyhnětat hladké těsto, které poté lehce zapráším moukou a nechám přikryté utěrkou kynout minimálně 1 hodinu.
Mezitím si připravím vše, čím budu koláč zdobit … Chřest jsem umyla, odlomila jsem tvrdé konce a 2 minutky jsem ho povařila ve vroucí vodě. Pak jsem ho dala na chvíli do větší mísy s ledovou vodou (tím se zastaví proces vaření a chřest zůstane krásně zelený). Ředkvičky umyji a nakrájím na tenké plátky, umyté rajče nakrájím na kousky. Salát, rukolu a polníček lehce operu ve vodě. Salát pak natrhám na kousky. Jarní cibulku i pažitku také nakrájím. Pesto smíchám s olivovým olejem. Nakonec si uvařím vejce, které jsem připravila metodou sous vide (vaření ve vakuu), ale vejce můžete připravit také na hniličko nebo zastřené, ale i natvrdo. Úplně nejlepší je vejce vařit někdy v době před dopékáním koláče.

Horkovzdušnou troubu předehřeji na 170 °C a připravím si velký plech, který jsem vyložila pečícím papírem. Jakmile těsto nakyne, ještě jednou ho na moukou posypané ploše ručně zpracuji. Bochánek pak trochu roztáhnu a přenesu ho na plech. Pomocí válečku s jednou rukojetí vyválím těsto do tenka rovnou na plechu. Okraje nechám malinko širší a celou placku potřu olivovým olejem. Dám do trouby a peču 18-20 minut. Po upečení nechám placku jen lehce vychladnout a pomažu ji připraveným pestem (okraje nechám čisté). Pak už ji jen zdobím vším, co jsem si připravila – zasypu rukolou, polníčkem, salátem, přidám nakrájený chřest, ředkvičky, rajče, cibulku, pažitku, dozdobím šunkou a vejci, osolím, opepřím, zakapu citronovou šťávou a olivovým olejem. Ihned podávám.

 

Jarní zeleninový koláč

Jarní zeleninový koláč

 

Předchozí příspěvek Další příspěvek

Mohlo by se Vám líbit

Zatím nikdo nevložil komentář, buďte první!

Zanechte odpověď