Postupným spotřebováváním zásob jsem se dostala až k úplně zapomenutým třešním. V létě jsme je s Boriskem „poctivě a důkladně“ vypeckovávali a těšili se na bublaninu, kterou si uděláme v zimním období. Ale nakonec jsme na ně (díky tomu, ze jsem stále pekla nějaké jiné buchty nebo dezerty) úplně zapomněli … A ve finále z nich nakonec ani ta bublanina nebyla.
Můj muzikant má rád čokoládové dezerty. Ty dělávám během roku velmi málo, a tak jsem mu upekla koláč plný dokonale čokoládové ganache, která v kombinaci s třešněmi chutná úžasně … a tohle neříkám jen tak, protože mě na čokoládové dezerty moc neužije. Většinou ohrnuji nos a vybírám si raději dezerty bez čokolády nebo kakaa. Ale v tomto případě jsem si kousek dala a nezklamal mne. Strašně moc mě lákaly ty třešně … vypeckované. 😀 Nakonec se ukázalo, že úplně tak perfektně vypeckované nebyly, a tak jsme si s Borim říkali, že musíme být letos pozornější a dát si více záležet, aby si náš muzikant mohl příště v klidu vychutnávat každé sousto a nemusel při každém kousnutí vykřikovat: Pecka! 😀
Ingredience
Korpus (forma o velikosti 35×11 cm s odnímatelným dnem)
100 g hladké mouky
100 g mandlové mouky
90 g chlazeného másla (nakrájeného na kostky)
40 g cukru moučka
1 žloutek
špetka soli
1 plná lžička kvalitního kakaa
1 lžíce studené vody
mouka na podsypání
máslo na vymazání formy (pokud není forma nepřilnavá)
Ganache
300 ml smetany ke šlehání (min. 31%)
340 g kvalitní čokolády (já jsem použila mléčné pecičky 33,6 %)
Třešňový přeliv
2 plné hrsti mražených třešní
1 lžička domácího vanilkového cukru
Na ozdobu
hrst plátků opražených mandlových plátků
Postup
Den předem (nebo alespoň 5 hodin před) je potřeba připravit si čokoládovou ganache.
Smetanu přivedu k varu a odstavím. Vsypu čokoládové pecičky a lehkým zamícháním je nechám rozpustit. Jakmile smetana smíchaná s čokoládou vystydne na pokojovou teplotu, přikryji ji a nechám v lednici odpočívat minimálně 5 hodin.
Korpus upeču druhý den, případně během 5 hodin, kdy ganache odpočívá. Hladkou mouku smíchám s mandlovou, přidám cukr, žloutek, sůl a máslo. Ručně udělám drobenku a přidám vodu. Vytvořím hladké těsto, které zabalím do potravinářské fólie a nechám v lednici minimálně 2 hodiny odpočinout.
Těsto vyválím na moukou posypané ploše a rozprostřu do vymazané formy. Přesahy odřežu a začistím okraje. Formu i s těstem dám ještě asi na 15 minut do lednice. Mezitím si předehřeji horkovzdušnou troubu na 170 °C. Poté na těsto položím pečicí papír a na něj vysypu fazole a takto zatížený korpus peču 20 minut. Poté fazole s pečicím papírem odstraním a těsto vrátím do trouby ještě na dalších 5 minut. Než vystydne korpus, vyšlehám si ganache … vyndám ho z lednice a chviličku (ručně nebo el. metličkami) vyšlehám. Šleháním vznikne hladký krém, který i krásně nabyde. Ganache pak rozprostřu na upečený korpus a dám chladit do lednice na další minimálně 2 hodiny.
Ve zbývajícím čase si připravím třešně (mražené) – dám je spolu s cukrem na nepřilnavou pánev a na mírném plameni nechám povolit a zredukovat šťávu … Šťáva by neměla být moc řídká, nesmí téct.
Před podáváním koláč třešněmi ozdobím a zasypu plátky pražených mandliček.
TIP: S mléčnou čokoládou je koláč opravdu hodně sladký. Proto doporučuji čokoládu použít dle chuti.
5 Komentáře
To je krása. Určitě by to šlo i s jiným ovocem, že?
Děkuju Určitě … borůvky, maliny, jahody. 😀
Na bublaninu s třešněmi jsem ujetá také, ale pokud je něco čokoládového, tak to je moje. V tom se bezpodmínečně lišíme 😀 A tohle je nádhera už jen na pohled ♥
Pěkný den Lucie,
třešně jsem nesehnala, tak jsem ho udělala s višněma a bylo to výborné Jen se mi tentokrát nepovedla pěkně hladká ganache, ale nikomu to nevadilo Učitě udělám znovu
Pěkný zbytek víkendu
Peťa
Milá Peti, moc Vás zdravím. To je dobře, že stále zkoušíte. Děkuji za zpětnou vazbu. Ať se daří a hezké dny, Lucie.