Bulharský velikonoční Kozunak

Kozunak velikonoční

Pomalu jsem začala pouštět z hlavy české Velikonoce, tradiční přípravy na ně a hodiny strávené v kuchyni. Avšak ne na dlouho … Pravoslavné Velikonoce se slaví hned týden po těch křesťanských, takže jsem nestačila vyjít z rytmu a vesele tančím v kuchyni dál. Jen s tím rozdílem, že připravuji úplně jiné dobroty, na které se navíc každý rok s mým muzikantem strašně těšíme. Kozunak jsem jako většinu balkánských dobrot jedla poprvé u babičky mého muzikanta. Peče ho většinou na Velikonoce jako mazanec nebo těsto zaplétá na Vánoce jako vánočku. Chutná podobně, ale přece trochu jinak :-) Já jsem letos zvolila netradiční formu, než je klasický mazanec, z čehož měly radost hlavně děti, kterým to pěkně padlo do ruky.

 

Ingredience

650 g hladké mouky
160 g cukru krupice
1/2 lžičky soli
3 vejce
200 g zakysané smetany
150 ml vlažného mléka + dvě lžíce na pomazání
kůra z jednoho Bio citronu
1 lžička vanilkového extraktu
2 lžíce rumu
45 g rozpuštěného másla

máslo na vymazání formy

trochu mouky na zaprášení těsta

hrst mandlových lupínků

 

Na kvásek

42 g čerstvého droždí (kostka)
3 lžíce vlažného mléka
1 lžička cukru krupice

 

Postup

Nejprve si připravím kvásek: Do misky rozdrolím droždí, přidám mléko, cukr a vše společně vidličkou rozmíchám. Přikryji utěrkou a nechám na teplém místě vzejít kvásek. Trvá to přibližně 10-15 minut.

Do větší mísy proseji mouku, přidám kvásek, cukr, sůl, citronovou kůru a vše lehce promíchám. Doprostřed těsta udělám důlek, do kterého naliji rozpuštěné máslo (ne horké), smetanu, vlažné mléko, vanilkový extrakt, rum a 2 celá vejce + 1 bílek (žloutek si nechám a použiji později na potírání před pečením). Vypracuji hladké těsto, používám kuchyňského robota. Po uhnětení zapráším bochánek těsta moukou, přikryji utěrkou a nechám minimálně hodinu kynout (nebo dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem). Po nakynutí tvaruji těsto na stejně velké kuličky tak, aby se vešly do formy, ve které je budu péct. Použila jsem formu na muffiny, kterou jsem vymazala máslem. Jakmile formu celou naplním, nechám bochánky ještě dalších 20 minut nakynout. Mezitím si předehřeji troubu na 170 °C. Žloutek, který jsem si odložila, smíchám se dvěmi lžícemi mléka a po nakynutí bochánky potřu a posypu mandličkami. Peču 20 minut.

Pokud vám těsto i po naplnění formy na muffiny zbude a nemáte formy dvě, můžete těsto vytvarovat do bochánku a upéct ještě malý mazanec nebo z něj udělat malou vánočku.

A pokud se rozhodnete udělat z těsta pouze mazance, tak z této dávky upečete hned dva krásné kousky.

Jednoduše si vyložíte dva plechy pečicím papírem a po nakynutí těsta na nich vytvoříte dva stejné bochánky, které necháte pod utěrkou kynout ještě minimálně 20 minut. Po uplynutí této doby každý mazanec pomažte žloutkem smíchaným s mlékem a zasypete mandličkami. Dobu pečení přizpůsobte zkušenostmi s vlastní troubou. U nás doma se mazance pečou 45-60 minut.

 

Kozunak velikonoční

 

Kozunak velikonoční

 

Kozunak velikonoční

Předchozí příspěvek Další příspěvek

Mohlo by se Vám líbit

1 komentář
  • Odpověď Cvetanka 9.4.2015 at 17:20

    Gratuluji, vyzkouším!!

  • Zanechte odpověď